Go Back

Посни Мафини Со Спанаќ и Младо Кромитче

Подготовка 20 mins
Готвење 20 mins
Вкупно Време 40 mins

Состојки

 • 2 чаши пченично брашно (200гр)
 • 2 чаши пченкарно брашно
 • 1 ½ чаша кисела вода
 • 1 прашок за пециво
 • ½ чаша масло
 • 300/400гр спанаќ
 • 3  млади кромитчиња
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка сончоглед
 • 1 лажичка ленено семе

Инструкции

 • Измешајте ја киселата вода и маслото па додајте прашок за пециво и брашното, мешајте со жица додека не добиете мазна смеса. На крај додадете ги семките, додадете сол, исецканиот спанаќ и кромитче и измешајте сè добро за да се комбинираат состојките. Во калапот за мафини ставете хартиени корпи. Наполнете ги корпите со смесата, но не до крај, бидејќи тестото ќе се крене малку повеќе за време на печењето. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 15-20 минути, или додека не поруменат.
Course: појадок
Keyword: mafini, посни мафини