Go Back

Сладолед - Чизкејк со Јагоди

Подготовка 1 hr
Вкупно Време 1 hr

Состојки

За основата потребни се:

  • 150гр мелени бисквити
  • 90гр путер

За филот потребни се:

  • 400гр бело чоколадо
  • 350гр маскарпоне
  • 300гр јагоди
  • 200мл слатка павлака

Инструкции

  • Путерот се загрева и се додава на бисквитите. Се мешаат и смесата се става во калап со дијаметар од 20 цм. Се остава 40тина минути во фрижидер.
  • Павлаката се загрева и се прелива врз чоколадото. Се меша и се остава убаво да се излади. Јагодите се блендираат во блендер. Маскарпонето се меша и се додава во чоколадото а потоа се додава и пирето од јагоди. Се соединува убаво мешајки рачно па филот се додава врз основата.
    Се остава преку ноќ во замрзнувач. Се служи како сладолед - торта.
Course: Десерт
Keyword: cheesecake, Create "чизкејк", sladoled torta, torta