Go Back

Крофни со Јаболко

Подготовка 1 hr
Готвење 30 mins
Вкупно Време 31 mins

Состојки

  • 500гр брашно
  • 1 коцка квасец
  • 250мл млеко
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 60мл растопен путер
  • 1 јајце

За фил:

  • 3 рендани свежи јаболки
  • Цимет

Инструкции

  • Се замесува тесто со претходно стасаниот квасец во 100мл. млеко со шеќер и остава да кисне 1 час. Се сука тестото и со чаша се сечат кругови, се става филот и краевите се соединуваат во форма на топче. Се ставаат во наместени калапи за мафини, и повторно ги оставаме уште неколку минути да стасат. Се мачкаат со масло и се става дршка од грисина во средина. Се печат на 180 степени 30 мин. Наросете ги со шеќер во прав и уживајте!
Course: Десерт
Keyword: Крофни со Јаболко