Go Back

Зелена Пица

Подготовка 15 mins
Готвење 25 mins
Вкупно Време 40 mins

Состојки

Тесто

 • 100гр овесни снегулки (изблендирајте ги да добиете брашно)
 • 100гр младо сирење/урда
 • 2 јајца + 2 белки
 • 1 лажица ленено семе
 • 1/2 прашок за пециво
 • спанаќ (обарете го кратко и потоа со миксер направете пире)

Фил

 • песто сос
 • моцарела и козјо сирење
 • пршут
 • маслинки
 • ореви

Инструкции

 • Состојките за тесто ставете ги во блeндер/мултипрактик.
  Добиената смеса/тесто печете ја 5 минути на 200 °С.
  Запеченото тесто премачкајте го со песто сос, а потоа редете моцарела, пршут, ореви и маслинки.
  Печете на 200°С 15-20 минути
Course: главно јадење
Keyword: pizza, пица