Go Back

Лиснати ѕвездички со кајмак

Подготовка 15 mins
Готвење 15 mins
Вкупно Време 30 mins

Состојки

 • 500гр готово лиснато тесто
 • 1-2 жолчки
 • кајмак по потреба
 • салама по потреба
 • оригано по потреба и вкус
 • семиња по вкус и желба

Инструкции

 • Го расукуваме лиснатото тесто на набрашнета површина со дебелина околу 5 мм, ама може и подебелко.
 • Со помош на голем калап вадиме парчиња од тестото, а со помош на помал калап вадиме парчиња од салама.
 • На секоја втора ѕвезда од тесто ставаме мала лажичка кајмак, парче салама и прстофат оригано.
 • Од страните премачкуваме со разматена жолчка од јајце.
 • Преклопуваме со друга ѕвезда од тесто, притискаме од страните да ни се залепи жолчката.
 • Одозгора секоја ѕвезда ја премачкуваме со жолчка и ја наросуваме со семиња по желба.
 • Печеме во загреана рерна на 200 степени.
 • Забелешка:
  По вкус можете да си ставите и парче кашкавал или други состојки. Ако сакате да ви бидат посветли ѕвездите премачкајте ги со белка.
Course: печиво
Keyword: печиво