Go Back

Крем Супа од Тиква

Порции 4 лица
Подготовка 15 mins
Готвење 15 mins
Вкупно Време 30 mins

Состојки

 • 1 тиква (средна големина)
 • 1 голема главица кромид
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка свеж ѓумбир
 • 1 литар зеленчукова супа
 • 1/2 лажичка свеж рузмарин
 • 1 лажичка свежа жалфија
 • мелен црн бибер

Инструкции

 • Тиквата излупете ја и одстранете ги семките, па насечкајте ја на коцки…Во длабок сад загрејте го маслиновото масло и пропржете го кромидот неколку минути и во овој момент ставете ја солта и мелениот црн бибер, потоа додадете ја тиквата, нека се пржи неколку минути додека да омекне, потоа додате ги лукот, ѓумбирот, жалфијата и рузмаринот, пропржете една минутка, па додате ја супата и варете околу половина час и тргнете ја од оган да се олади неколку минути.
  Изблендирајте ја убаво во блендер и сервирајте по желба со: крцкави лепчиња, кокосово млеко, крем за готвење, шарен бибер, магданос.
Calories: 80kcal
Cost: 200-500 денари
Course: Soup, супи
Keyword: крем супа, супа, супи