Go Back
5 from 1 vote

Турски Kолач со Tаан

Порции 20 парчиња
Подготовка 30 mins
Готвење 30 mins
Вкупно Време 1 hr

Состојки

 • 3 јајца
 • 500гр интегрално брашно 
 • 1 мала лажичка прашок за печење
 • 375гр кафеав шеќер
 • 125мл вода
 • 125мл млеко
 • 125мл маслиново масло
 • 1 мала лажичка екстракт од ванила
 • 1 мала лажичка цимет
 • 4-5 капки лимон
 • 375гр сецкани ореви
 • 1 мала тегла таан
 • сусам, чиа, ленено семе, чоколадни топчиња (доколку сакате)

Инструкции

 • Најпрво во длабок сад помешајте ги јајцата со шеќерот. Потоа додајте ги млекото, маслиновото масло, водата, екстрактот од ванила, циметот и на крај додајте 4-5 капки лимон. Мешајте додека смесата не се соедини.
 • Потоа додајте го брашното и прашокот за печење и повторно мешајте за да добиете смеса со погуста конзистенција. Во овој дел може да додадете чиа, чоколадни топчиња или ленено семе.
 • Калапот се премачкува со путер и се налепува со сусам.
  Ставете ја смесата во калапот и печете 30 минути на температура од 180°C.
  Откако ќе се испече, оставете го колачот околу 20 минути да се олади. Потоа извадете го, насечете по линиите на калапот и полијте го со таан.
  Добар апетит.
Calories: 254kcal
Course: Десерт
Cuisine: Турска
Keyword: десерт