Go Back

Филувани Обланди

Подготовка 15 mins
Готвење 2 hrs 30 mins
Вкупно Време 2 hrs 45 mins

Состојки

 • 1 пакување обланди
 • 1 л. млеко
 • 8 јајца
 • 300 гр. бисквити
 • 800 гр. шеќер
 • 200 гр. несолен путер

Инструкции

 • Млекото и 600 гр. шеќер се варат на тивок оган околу 90 мин. Се остава да се олади и се дели на два дела.
 • Прв фил: 8 жолчки се матат со 8 лажици шеќер и во нив се додава путерот добро изматен.
 • Втор фил: 8 белки се матат со 8 лажици шеќер и се додава 300 гр. мелени бисквити.
 • По еден дел од првата смеса (млекото варено со шеќер) се додава во двата фила.
 • Со двата фила наизменично се филуваат обландите. Декорирајте по ваш избор.
Course: Десерт
Keyword: десерт, обланди