wordpress counter

Магична маринада за превенција од рак

1 глас2 гласа3 гласа4 гласа5 гласа (2 гласа, просек: 5,00 од 5)


Со години, научниците се обидуваат да најдат лек против рак. Но, постојат и бројни истражувања кои се насочени кон превенција од оваа опасна болест. Американските научници тврдат дека маринадата направена од различни зачини го намалува ризикот за заболување од рак за 71%. Имено, зачините ги неутрализираат оние состојки во месото кое ја зголемуваат можноста за добивање рак.

Со помош на оваа маринада, не само што ќе бидете здрави, туку и месото ќе биде вкусно.

СОСТОЈКИ (за 300 гр месо)
• 1 мала лажица црн бибер
• 1 мала лажица рендан ѓумбир
• 1 мала лажица рузмарин
• малку цимет
• 1 мала лажица каранфилче
• 1 мала лажица оригано
• ½ чешне лук, исечкано
• 1 мала лажица црвен пипер

ПОДГОТОВКА
Измешајте ги сите состојки со 3 лажици маслиново масло и полијте го месото за печење. Пред употреба, оставете го да отстои три часа во фрижидер.

Related Posts with Thumbnails