wordpress counter

Постпразнична детоксикација (1 дел)

Празниците завршија и сега е вистинско време малку да се прочисти нашиот организам. Токму затоа ја предлагаме оваа програма. Со помош на неа организмот ќе се ослободи од штетните материи кои се насобрале во него.

Се препорачува висок внес на овошје и зеленчук, за да се внесат диететски влакна кои се неопходни при детоксикацијата. Потоа интегрални житарки, интегрален ориз, просо и јачмен кои го поттикнуваат варењето. Житарките пожелно е да се консумираат преку ден, додека јаткастите плодови како дел од другите оброци.

Сите овошни плодови се добредојдени, а особено јаболкото. Зеленчукот богат со влакна треба да се внесува во поголеми количини. Може да се јаде свеж или во варива, сосови или печен на фолија.

Јаглехидрати за појадок, протеини за вечера
Истотака, потребно е да внимавате на внесот на јаглехидрати и протеини. За појадок и ручек треба да се внесуваат јаглехидрати, а за вечера продукти со протеини. На тој начин, ќе го снабдите организмот со потребната енергија.

Од јаглехидрати се препорачува риба, немасно месо, месо од птици, свежо сирење, соја и производи од соја. Продукти богати со јаглехидрати се житарките (пченица, ‘рж, зоб, просо), тестенини, палента, пченичен гриз, кус кус. Не се препорачува леб.

За време на детоксикацијата потребно е да се внесуваат доволно течности, за да се избегне дехидрација. Се препорачува вода, чаеви, незасладени сокови од овошје и зеленчук, супи.

Внимавајте продуктите кои ги внесувате при оваа диета да имаат што е можно помалку ароми, конзерванси, пестициди и затоа се препорачува продуктите да бидат органски одгледани.

Related Posts with Thumbnails