wordpress counter

Продукти кои смеат да се јадат доцна навечер

Сигурно безброј пати ви се случило да чувствувате голем глад во доцните вечерни часови. Наместо во тој момент да консумирате грицки и слични продукти кои ќе ја зголемат вашата тежина, потребно е да јадете продукти кои нема да делуваат неповолно по вашето здравје и сон. Подолу следува храната која може да ја консумирате во доцните вечерни часови.

Овесна каша со млеко – можеби не звучи привлечно, но бргу ќе ве засити, а содржи и серотонин, кој ќе делува на вашето расположение.

Нискокалорично сирење – магнезиумот од сирењето делува смирувачки. Ова сирење и неколку крекери ќе го смират гладот.

Јаткасти плодови – изедете неколку ореви или бадеми, можеби малку несолени кикиритки. Овие плодови имаат високо количество на магнезиум.

Сок од цреши – две чаши на ден се сосема доволни (една наутро, една навечер). Содржи мелатонин кој делува на квалитетот на сонот.

Чаша млеко – најстариот рецепт на светот. Млекото содржи аминокиселина триптофан, која го подобрува сонот и спиењето.

Related Posts with Thumbnails