- Гурман™ - https://gurman.mk -

Составено најздравото мени на светот

Научниците од Британија направиле список на 222 продукти за кои истражувањата покажале дека имаат благотворно влијание врз здравјето и врз основа на тоа го направиле менито.

Ова супер мени, покрај главен оброк, содржи и десерти и пијалаци. Освен што содржи голема нутритивна вредност, менито е вкусно и за нашите непца. Овој список на јадења започнува со свеж и чаден лосос, како предјадење кое изобилува со омега-3 масни киселини.

Потоа, следи супа од пилешко со леќа и разни видови зеленчук послужени со мешана салата зачинета со маслиново масло. Главното јадење ги задоволува дури 80% од здравствените барања. Десертот пак, е пудинг на база на јогурт со ореви и сируп од карамел без шеќер.

Секако, сето ова се надополнува со овошни фрапеа и темно чоколадо збогатено со мелатонин.