wordpress counter

Тајната на женското здравје

Авокадото е еден од оние плодови кои имаат тајна. Неговата тајна лежи во големата масленост. Но, тоа е монозаситена масленост која во комбинација со витаминот Е и каротеноидите ги прави косата и кожата да изгледаат толку прекрасно.

Овој плод е богат со олеинска киселина која помага во намалување на лошиот холестерол. На жените им помага да го намалат салото околу стомакот и го намалува ризикот од срцеви заболувања. Неговата кремаста структура изобилува со витамин Е, магнезиум, фолна кислеина, витамин К и протеини.

Може да го јадете свеж, во сосови, како дел од салата, измиксиран во густ напиток заедно со млеко и мед. Одлично се комбинира и со мисиркино и пилешко месо, како и со туна и лосос.

Related Posts with Thumbnails