Зелена Пица

1.5K

За овој пеколно топол четврток ја одбравме зелената убавица на bake_someonehappy_. Оваа зелена пица е вистинска магија, особено за оние кои секогаш се расположени да експериментираат и пробуваат здрави и нескојдневни вкусови. Рецептот погледнете го подолу.

Зелена Пица

Подготовка 15 мин
Готвење 25 мин
Вкупно Време 40 мин

Состојки

Тесто

 • 100гр овесни снегулки (изблендирајте ги да добиете брашно)
 • 100гр младо сирење/урда
 • 2 јајца + 2 белки
 • 1 лажица ленено семе
 • 1/2 прашок за пециво
 • спанаќ (обарете го кратко и потоа со миксер направете пире)

Фил

 • песто сос
 • моцарела и козјо сирење
 • пршут
 • маслинки
 • ореви

Инструкции

 • Состојките за тесто ставете ги во блeндер/мултипрактик.
  Добиената смеса/тесто печете ја 5 минути на 200 °С.
  Запеченото тесто премачкајте го со песто сос, а потоа редете моцарела, пршут, ореви и маслинки.
  Печете на 200°С 15-20 минути
Оброк: главно јадење
Keyword: pizza, пица

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recipe Rating
Close
Гурман МК © Copyright 2020. Сите права се задржани.
Close